e-mail: estadioderuina@gmail.com

sobota, 31 maja 2014

Raport z budowy stadionu w Tychach


Fot. Ł. Sobala
Główny zakres robót realizowanych na terenie budowy Stadionu Miejskiego w Tychach od dłuższego czasu stanowią prace przy konstrukcji obiektu.

Prowadzone są roboty żelbetowe wykonywane w technologii mokrej. Poszczególne etapy tych działań to przygotowanie zbrojenia, ustawianie wielkogabarytowych deskowań przy użyciu dźwigów, dostarczanie mieszanki betonowej na plac budowy i kontrolowane betonowanie elementów przy użyciu pomp. Jednakże w celu podniesienia jakości uzyskiwanych powierzchni betonu i zwiększenia tempa prowadzonych prac, stosuje się technologię prefabrykowaną.

- Zastosowanie prefabrykatów pozwala na znacznie większą dokładność wykonania i powtarzalność  uzyskiwanych kształtów i faktur powierzchni. Na elementach prefabrykowanych nie widać śladów połączeń blatów szalunkowych. Precyzja wymiarowa ma szczególne znaczenie, gdy elementy stopni trybun muszą tworzyć regularny i harmonijny kształt. Dzięki temu uzyskuje się wrażenie powtarzalności, a przez to współuczestnictwa pojedynczego widza w przeżyciach całego stadionu. Prefabrykaty są bezpośrednio transportowane na teren budowy, gdzie dźwigi układają je na trybunach - tłumaczy Zbigniew Kraszewski, dyrektor kontraktu z ramienia spółki Tyski Sport S.A.

Na stadionie w Tychach, w technologii prefabrykowanej, wykonywane są belki zębate podpierające trybuny, a także stopnie trybun, do których zostaną zamocowane krzesełka dla widzów. Obecnie trwa układanie stopni trybun na zachodniej i północnej części stadionu.

Roboty nie mogą się jednak ograniczać tylko do jednego rodzaju prac budowlanych. Obiekt jest bardzo rozległy i tam, gdzie żelbet jest już wykonany, można bezpiecznie przechodzić do robót wykończeniowych. Przypomnijmy, że w każdej części stadionu będą się znajdować pomieszczenia do różnorakiego wykorzystania. Pod trybuną zachodnią i północną znajdą się szatnie, siłownia i pomieszczenia odnowy biologicznej, a pod trybuną wschodnią i południową miejsca przeznaczone na powierzchnie komercyjne. Natomiast na promenadach stadionu punkty gastronomiczne i toalety. Tym samym praktycznie w każdej części stadionu stawiane są już ściany wydzielające pomieszczenia, które wykonuje się z bloczków z siporeksu (pianobetonu). Jedynie pod trybuną wschodnią zakres działania wykonawcy ogranicza się do przygotowania otwartej przestrzeni do zagospodarowania zgodnie z wymaganiami przyszłych najemców.

- Trybuny zachodnia, północna i wschodnia osiągnęły swoją pełną wysokość przez wykonanie stropów nad drugim poziomem. Rzędy słupów rusztowaniowych podpierają już zabetonowane i jeszcze zbrojone stropy. Prace na trybunie południowej koncentrują się na wykonaniu stropu na poziomie pierwszej promenady dla widzów. Po ich zakończeniu będzie można obejść stadion dookoła - kontynuuje Zbigniew Kraszewski.

Bezpośrednio do konstrukcji mocuje się również instalacje wewnętrzne ukryte w posadzkach, układa się izolację cieplną i wilgociową, a następnie przystępuje się do wykonania posadzek z betonu. Prace te wykonano na trybunie zachodniej w poziomie parteru.

Trwa porządkowanie otoczenia obiektu. W trakcie robót rozbiórkowych zgromadzono znaczną ilość ziemi do wykorzystania przy ukształtowaniu terenu przed ułożeniem chodników i placów postojowych. Wykonano prace odwodnieniowe i ułożono kable elektryczne zasilające lampy oświetleniowe. Na teren budowy dowozi się tłuczeń kamienny służący do wykonania podbudów dróg dojazdowych.

piątek, 30 maja 2014
autor: Michał Rus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz